Toprak

Toprak

Bitki hayatta kalmak için ne ister? Hava, Işık, Su, Toprak. Çiçek açmayanı açanın yanına koyup kıskandırmak, sevgi sözcükleri ile çiçek açmaya ikna etmek de bir yandan gayet geçerli. Ama bu yazının meselesi biraz daha teknik.

Gün ışığın alan aydınlık bir cam önü ve değerleri “normal” bir suyunuz varsa (kireçsiz), ortamı da arada havalandırabiliriyorsanız geriye kalıyor toprak. Toprak karışımı denen kafa karıştırıcı meseleyi anlamak ve en doğru karışımın ipuçlarını almak için her şehirden koleksiyoner, okul, kurs, yurtdışı yurtiçi serası, hocası kim varsa onlarca insana sordum. Herkesin kek tarifi gibi kendi reçetesi ve kendi kulak memesi kıvamı var. Zaten internette de hep şu nota rastlıyoruz: koleksiyoner sayısı kadar toprak karışım reçetesi mevcuttur! Doğruymuş.

Karışıma katılacaklar neye yarıyor bilirsek kendi evimizin ısı/nem oranına göre ve dikeceğimiz saksının malzemesine göre kendi kıvamımızı tutturmak en doğrusu.

Sukulent ve kaktüsler için genellikle ( bazı sukulentler daha farklı ihtiyaçlara sahip) dere kumu (pirinç boy), tüf (mineraller için iyi- dikkat pomza değil volkanik tüf), vermikülit, perlit, mümkünse hayvan gübresi olmayan bahçe toprağı, hindistan cevizi lifi (cocopeat) ve katkısız torf kullanılıyor. Marketlerde hazır satılanların içinde genellikle yaprak çürüğü olan torf (ki dünyada arzdan daha fazla talep olduğu için artık çok ekolojik değil, yurtdışında sorumluluk sahibi seralar artık tercih etmiyorlar, cocopeat daha ucuz ve makbul), volkanik bir ürün olan beyaz strofora benzeyen perlit ile biraz da sunni gübre oluyor. Buraya kadar yeterince kafanız karışmıştır.

Dere kumu: Suyun ve biraz havanın köklere rahat ulaşmasını sağlıyor. (deniz kumu asla değil, tuz zararlı), Fazla ve ince olanı kullanılırsa toprak ağırlaşır. Sukulentlerin bazılarına iri kum, bazılarına (ufak saksılarda) daha incesi kullanılabilir.

Perlit: Volkanik bir ürün. Su tuttuğu için topraktaki suyu koruyor, çabuk kurumasını engelliyor, torfun kıtıklaşmasına engel oluyor. Ancak uçuştuğu için astıma iyi değil, zaman içinde de ufalanıp dağılıyor. Ayrıca toprakta oluşabilecek unlu bit ile benzer renk ve boyda olduğu için böcek avlamayı zorlaştırıyor.

Volkanik tüf : Koyu kahverengi /bordo iri ve sert taneli bir volkanik taş. İçindeki faydalı minerallerle bitkinin ihtiyacı olan besini sağlıyor, toprağın su tutumunu ve hava/su hareketini artırıyor.

Bahçe toprağı: Seralardan aldığımız topraklar genellikle hayvan gübresi katkılı. Sukulentler için hayvan gübresi ise önerilen bir katkı değil, köklerini yakabiliyor, toprağa karıştırdıkları miktarı bilmiyoruz çünkü . Bulursanız üst katmanları kıymetli olan bahçe toprağı veya katkısız ama besleyici bir bölge toprağı bulmaya çalışın. Kırklareli tavsiye ediliyor ama oradan gelen çuvallılar da katkılı. Ben az miktarda kullanıyorum. Sadece toprak (hele ki killiyse) sulandığında çamur gibi olup hava, su akımını engelleyebiliyor. Ayrıca steril olmadığı için de böceklenmeye daha müsait.

Torf (Peat-moss): Satın aldığımız katkılı torflar, bir süre sonra sulamayla akıp giden veya bitki kullandığı için tükenen besinlerden geriye hiç bir faydası olmayan bir yaprak çürüğü (torf) kalıyor ve bitki bir yıl sonra ek besin verilmezse ihtiyacı olan besini alamıyor. Katkısız torflar ise ıslak tutulduğunda sadece ıslak tutmaya yarıyor! Bir kez kurursa da suladım sanıyorsunuz, oysa kıtıklaşan torf suyu köklere iletmiyor. Su delikten akıp gidiyor, bitki kuruyunca, suladığımız halde bitki ölünce, suçlusu biziz sanıyoruz.

Hindistan Cevizi lifi (Coco-peat): Su tutan, lifleri faydalı, daha ekolojik ve revaçta bir ürün, üstelik de doğada bol miktarda bulunduğu için ekolojik olarak daha samimi.

Bunun yanısıra pahalı bir ürün vermikülit, toprak PH’ı düzenleyen ve asiditesini artıran pomza taşı da bazı bitkileri için kullanılıyor.

Yol kenarı seralardan veya Bauhaus-Ikea’dan aldığınız bitkileri ithal veya yurtiçinde seyahat ederken kurumasın diye genellikle ya cocopeat’e ya torf’a konmuş gönderiyorlar, aynen muhafaza ederseniz besin azlığından, suyu alamamasından ötürü bir süre sonra ya çürüyor, ya ölüyor.

Bulunduğunuz ilin, evin baktığın yönün, kapalı / açık balkonun ısısına göre kendi karışımınızı yapın. Antalya daha kuru ve sıcak olduğu için su tutan ürünler daha makbul, İstanbul daha nemli, hele ki saksınızın için sırlı ise veya plastik/galvaniz gibi su emmeyen bir malzeme ise su tutan ürünler (perlit) bitki köklerinin nemli kalmasına sebep oluyor ve çürüme riskini artırıyor.

Yani hem saksının iç malzemesini hem bitkinin su sevme durumunu hem de ortamı değerlendirerek karışımları kendi ihtiyacınıza göre hazırlayın. Genelde sukulent ve kaktüsler için his kabaca tütün gibi gevşek olmalı. Suladığınızda hemen alta gidebilmeli ki bu toprağın süzek (geçirgen) olduğunu gösterir. Zaten bu türleri büyük ve çok topraklı saksılara dikmek doğru değil, bu da ek hatırlatması!

Altı delik saksı tercih ediliyor her zaman, zira bitkileri azar azar – sık sık yerine bir seferde bol sulamak öneriliyor. Fazlası da alttan dışarı akıyor, tabakta biriken de başka kuru bir bitkinin içine:). Tabakta su kalması iyi değil, toprak kurumadan oradan yeniden su çektiği için fazla sulanmış oluyor.

Tabii çok su sevenler dışında sukulentlerin toprağının iki sulama arasında tamamen kurumasına izin vermek lazım.

Bu karışıma yakın bir karışım ile bitkilerinizin mutluluğunu daimi yapabilirsiniz.

Leave your thought

Login

Lost your password?