Sık Sorulan Sorular

S.S.S

Gübrelerin mahsul artışına olan etkisini çoğaltmak için gübre uygulama zamanı;

  • Bölgenin iklimine
  • Toprağın karakterine
  • Gübrelenecek bitkinin cinsine ve Verilecek gübrenin çeşidine göre ayarlanması gerekir.

 

Bütün mesele bitkinin ihtiyacı olduğu zaman ona gerekli olan besin maddesini sağlamaktır. Bu nedenle bazı bölgelerde yetiştirilen belirli bitkiler için verilmesi gerekli olan gübrenin tamamı bir defada ve genellikle ekimde verilirken bazı hallerde bu miktar bölünmek suretiyle bitkinin çeşitli gelişme dönemlerinde bir kaç defada verilmektedir. Gübrelerin çok erken veya çok geç verilmesi halinde bitkiye faydası büyük ölçüde azalır.

Gübre verme zamanı konusunda üzerinde durulması gereken en önemli konulardan birisi de tohumun çimlenmesi sırasında toprakta yeteri kadar bitkiye yarayışlı besin maddesi bulunmasını sağlamak ve gübreleme zamanını buna göre ayarlamaktır. Aksi halde toprağa verdiğimiz gübreden beklenen faydayı sağlayamayız.

Çeşitli bölgelerde ekilecek çeşitli bitkiler için gübre verme zamanı konusunda herkesin uyacağı bir tek zaman vermek mümkün değildir. Bununla beraber gübre verme zamanı ile ilgili olarak aşağıdaki genel kurallara uymakta yarar vardır.

Kurak ve kuru iklim bitkileri olduğundan çok fazla nem sevmezler .Susuzluğa dayanıklıdırlar fakat yaz aylarında dengeli sulandığı taktirde güzel gelişim gösteririler.İyi drene olması gereklidir.Saksıların altının mutlaka delik ve çakıl taşı uygulaması yapıldıktan sonra geçirken bir toprak ile dikilmiş olması gereklidir.Kış aylarında sulamaneredeyse hiç yapılmamalıdır. Dış mekanda bulunan kaktüs ve succulentler sarılmalıdır.Saksıda taşınabilir olanlar daha korunaklı yerlere taşınmalıdır.
Her bitkinin belli yetişme özellikleri vardır.Bitkilerin yetişme özellikleri göz önünde bulundurularak uygun yerlere dikimi ve ekimi uygun olacaktır.Güneş seven bir bitki güneş seviyor diye bulunduğumuz bölge özellikleri göz önünde tutulmadan direk güneşe koyulmamalıdır.Mutlaka bitki gelişimleri gözlemlenmelidir.Öncelikle çevremizde kullanacağımız bitki hangi yöne dikilmiş ,nasıl geşilmiş bakmalıyız.Bitkinin su isteği ,yönü ,rüzgar isteği dikkat etmemiz gereken en temel özellikler arasındadır.Genel olarak sulama en önemli bakımdır.Bitki sulaması bitkinin gelişimine katkıda bulunduğu gibi ölmesi içide katkı olabilir.Çok dengeli yapılması gereken bir uygulamadır.Yaz aylarında çok sıcak zamanlar sulama yapılmamalı sabah erken ya da akşam güneş battıktan sonra topraktan yapılmalı,bitkiler yağmurlama asla sulanmamalıdır.Sulama için 2,3,4,5 gün aralık verilemesi tamamen yanlıştır.Uygun periyodu kişi kendi gözlemleyerek ayarlamalı bitkinin dibi yani toprak nemi kaybolduğunda sulama yapmalıdır.Rüzgarlı ve sıcak günlerde bazen günde iki kez uygulama yapmak gerekebilir.
Günün en sıcak/ keskin ışıklı saatlerinde bitkiye ve saksıya direkt gelen ışıklar, hele ki camdan direkt geliyorsa büyüteç etkisi ile bitkinizi yakıp kavurabilir. Bitkinizin yerini o saatlerde değiştirebilir veya ince bir perde ile koruyabilirsiniz.

Bitkileri en çok öldüren uygulama susuz bırakmak kadar ve daha da fenası çok sulamaktır. Kontrol etmenin en basit yöntemi parmağınızı saksının kenarından toprağa sokmaktır. Ancak bitkinin köküne ve hemen dibine sokmayın ki kökleri zedelenmesin. 2-3 cm.lik derinliğe kadar kurumuşsa su vermenin zamanıdır. Ayrıca bir başka belirti de saksıların kenarlarıyla içindeki toprağın arasında boşluk görülmesidir.

Bitkilerinizin yapraklarını hafifçe kaldırarak biraz beklemiş, oda ısısında su ile sulayınız. Musluk suyunuz fazla kireçli ise bazı bitkileri içme suyu veya yağmur suyu ile sulayabilirsiniz. Bitkinin 30 dakika kadar suyunu çekmesini bekleyiniz. Eğer saksınızın altında delik varsa ve su orada birikmişse, 30 dakikadan sonra kalan suyu dökünüz. Hiç bir bitki boğulmak istemez.

Bitkilerinizi 3-4 günde bir rutin olarak kontrol edin. Her “Pazartesi” sulama günüdür yerine odanın ısısı, açık bir cam, genel hava durumu bile fark yaratacağından ihtiyaç hissettiğinizde sulayın. Ayrıca her saksının su emme ve tutma özellikleri de farklı olur.

Karınca’dan aldığınız bitkiler, bireysel ihtiyaçlarına özel olarak harmanlanan topraklara ekiliyor. Ancak zamanla bu topraklardaki besinleri kullanan bitkilerin yeni toprağa ve boyları geliştiğinde bulundukları saksıdan bir boy büyük saksıya geçirilmesinde fayda var.
Toprağı kendiniz harmanlamak istemezseniz bitki marketlerinde türlere uygun hazır karışımlar satılmaktadır. Genellikle içinde ek besinler bulunduğundan ayrıca coşturucu kullanmanız gerekmez.
Yeterli besini alamayan, ışık almayan veya çok su ile kökleri suda bekleyen bitkiler çürür. Yerini ve verdiğiniz su miktarını düzenleyiniz. Rutin kontrolünüzde dibine düşen yaprakların içerde kalmasına ve çürümesine izin vermeyin, mantara sebep olur, düşen yaprakları toplayın.

Login

Lost your password?