Hastalıklar

Hastalıklar

BİTLER:

Yeşil, siyah ve unlu bitler mücadelesi en kolay olanlardır. Bilhassa bitkinin taze yerlerine yerleşip hızla çoğalırlar. Tedbir alınmazsa bitkiyi öldürebilirler. Bitkinin bitli bölgesini basınçlı suya tutarak bitleri uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca çiçekçilerden alacağınız “yaprak bitlerine karşı” ilaçları tarifine göre kullanabilirsiniz. Bit mücadelesinde 1 litre ilaçlı karışıma 1 çay kaşığı sivi deterjan karıştırın (çalkalamayın,köpürür), yoksa su itici olan bite ilaç tesir etmeyebilir.

Ancak kök bitleriyle mücadele daha zordur. Hasta bölge gözle görülmediğinden mücadelede geç kalabilirsiniz. Bitki İlkbaharda ve yazın bir gelişme gösteremiyorsa kök bitinden şüphelenmek gerekir. Bitki saksıdan çıkarılır. Kökte kirecimsi beyaz bölgeler varsa bunların içinde 1-3 mm büyüklüğünde bitler aranır, genellikle bir büyüteç kullanmak gerekebilir. Bunun mücadelesi bit ilacı katılmış suya bitkinin tamamını batırıp, birkaç dakika sonra tekrar almak. Eğer bir saksıda kök biti görmüşseniz, diğer saksıları da kontrol edin, zira bu bitler çok hızlı yayılır.

KIRMIZI ÖRÜMCEK: Genellikle geç tesbit edilir ve bitki ölür. Onun için muhakkak güçlü bir büyüteç (4-8 misli büyüten) edinmelisiniz. Arasıra bitkilerinizi büyüteçle gözlemleyin. Örümceğe benzer, sarıdan kırmızıya kadar olabilen çok küçük yaratıklar görürseniz acilen mücadeleye başlamalısınız. Bunun için, üzerinde kırmızı örümceklere karşı kullanılabileceği yazılmış olan bir ilacı tarifine göre suyla inceltip bir hafta arayla en az 2 defa olmak üzere bitkinin her yerine püskürtün. Hasta bitkinin yakınındakileri de ilaçlamalısınız. Bilhassa yazın sıcak ve kurak havaları kırmızı örümcek çok sever.

KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ: Kökler çeşitli sebeplerden çürüyebilir. Devamlı su içinde kalan kök muhakkak çürür. Ayrıca saksı değiştirirken kökler zarar görürse zedelenen yerden mantar sporları girebilir. Bunun için saksı değiştirince bitkiyi 1 hafta sulamayın. Bir başka sebep te bitkiyi soğuk havada sulamaktır. Kökü çürüyen bitkinin çürük kısmını kesip atın. Ancak kalan kısımda sarımsı, kahvemsi veya kırmızımsı leke kalmışsa , lekesiz yeri buluncaya kadar bitkiyi kesin. Bir hafta kadar kurumaya bırakın, sonra saksılayın ama bir ay kadar su vermeyin. Eğer kesilen bitki çok küçülmemişse köklenmesi için bir şansınız var demektir.

 

 

Leave your thought

Login

Lost your password?